Niyet Evrenin Halısını Dokur

Niyetlerimiz evrenin göstergesidir, çünkü bizler evrenin parçalarıyız. Ve niyetlerimiz kendi içlerinde gerçekleşmelerini sağlayan mekanizmaları bulundururlar. Tek ihtiyacımız olan niyetin açık olması. Ve eğer egoyu ortadan kaldırırsak, niyetler kendilerini gerçekleştirir. Niyetlerimiz, amaçlanan sonucu gerçekleştirmek için gereken elementleri ve güçleri, olayları ve ilişkileri etkiler. Detaylarla ilgilenmemiz gerekmez -hatta çok fazla çabalamak geri tepebilir. Sınırsız zekânın sizin için evrenin hareketlerini senkronize etmesine izin verin. Niyet, yerçekimi gibi doğada var olan bir niteliktir, fakat daha güçlüdür. Kimsenin yerçekiminin oluşması için konsantre olması gerekmez. Kimse, anlasak da anlamasak da çalışan bir güç olduğu için, "Yerçekimine inanmıyorum," diyemez. Niyet de aynı şekilde çalışır.

Basit bir örnek olarak, bir insanın ismini veya bir kitabın adını hatırlamaya çalıştığınız bir anı düşünün. Dilinizin ucundadır, ama hatırlayamazsınız. Hatırlamaya çalıştığınızda niyeti yaratırsınız. Fakat aklınızı ne kadar çok zorlarsınız, bilgiyi hatırlamaktan o kadar uzaklaşırsınız. Sonunda egonuzu ortadan kaldırır ve hatırlamaya çalışmaktan vazgeçerseniz, niyet sonsuz düzenleyici gücüyle ruhani alana girer. Başka bir düşünceye geçseniz de, bilinçli bir katılımınız olmasa da ruhani alan bilgi arayışına devam eder. Daha sonra birdenbire siz sinemadayken veya yatmaya hazırlanırken, hatırlamaya çalıştığınız isim far-kındalığmıza ulaşır ve aklınıza gelir. Bu bilindik örnek niyetin nasıl çalıştığını gösterir. Tüm yapmamız gereken niyeti yaratmak ve evrenin kontrolü ele almasına izin vermektir.

Niyetin gücünü açığa çıkarmak için gereken tek hazırlık bilinçli zekâ alanıyla bağlantı kurmaktır. Ve bu bağlantı birçok yolla oluşturulabilir, en iyi yolu ise meditasyondur. Bir insan belirli bir bilinç seviyesine ulaştığında, niyetlendiği şey her ne ise olmaya başlar. Bazı insanlar bilinçli zekâ alanıyla o kadar güçlü bir bağlantı kurarlar ki, niyetlendikleri her şey gerçekleşir evrenin tüm düzeni onun etrafında düzenlenir. Bu kişilerin her niyetlerinin gerçekleştiğini söyeleyemeyiz tabii; gerçekte, bilinçli zekâ alanıyla bağlantıda olan insanlar evrenin niyetlerini benimserler. Niyetleri gerçekleşir, çünkü kozmik akıl kendi arzularını tatmin etmek için onları kullanır.

Niyetleri uygulamak için fırsatları aramak zorundayız, çünkü toplumumuzun büyük bir bölümü için fırsatlar bulun-hazır değildir. Eğer siz de çoğu insan gibiyseniz, bir dağın tepesine çıkıp ruhani gelişiminize konsantre olmak için fazla fırsatınız olmayacaktır. Trafikte sıkıştığınızda veya ofiste önemli bir telefon görüşmesi beklerken serbest anlar yaşama olasılığınız daha yüksektir. Bunlar, sonsuz farkındalığı ve ruha dayalı niyeti uygulamak için daha olası fırsatlardır.

Niyet geçici bir heves değildir. Dikkat ve tarafsızlık gerektirir. Dikkatlice niyeti yarattıktan sonra sonuçtan bağımsız olmanız ve evrenin detaylarla ilgilenmesine izin vermeniz gerekir. Eğer buna izin vermezseniz ego devreye girer ve işlemi bozar. Niyetiniz fark edilmediğinde hüsrana uğrarsınız. Kendinize verdiğiniz önem tehdit altına girebilir veya kendinize acımaya başlayabilirsiniz. Doğadaki niyet kendi gerçekleşmesini yönetir. Bunu engelleyebilecek tek şey egomuzun bencilliği ve ihtiyaçlarıdır.

Tüm niyetlerinizin gerçekleşmesini sağlamanın en iyi yolu niyetlerinizi kozmik niyetle aynı hizaya getirmektir ve kozmik evrenin niyetiyle sizin niyetiniz arasında ahenk yaratmaktır. Bu ahenk yakalandığında uyumun hayatınızda çok daha büyük bir rol oynadığını göreceksiniz. Bu ahengi yaratmanın en iyi yolu minnettarlık tavrı geliştirmektir. Hayatınızdaki her şeye olan minnettarlığınızı kabullenin. Evrendeki yeriniz için ve hepimizin paylaştığı kaderi ilerletme fırsatı için şükredin. Ahengi yaratmak, her türlü yakınmayı bırakmaktır. Yakınma egodan gelir. Hayvanların kıskançlık veya yakınma problemleri yoktur. Niyetin duygusal yükle dolu olması sadece biz insanlar arasında vardır. Saf niyeti yaratmak için bu duygusal yükün gitmesini sağlamalısınız.
Deepak Chopra


Sosyal Ağlarda Paylaşın