Joshin Kokyu-Ho Nefes Alma Tekniği

Japon terimi Joshin Kokyuu-Ho, “ruhu arındırmak için nefes alma egzersizi”, enerjinizi güçlendirmek için uygulanan bir nefes alma tekniğidir. Bilinçli olarak evrenden gelen enerjiyi içinize çekip onu Tanden‘inizde (Çince: tantien veya dantien, göbekten iki üç parmak aşağısı) biriktirmeyi öğretir. Böylece enerji ellerinizden akacaktır.

Nefesi burnunuzdan çekerken, Reiki enerjisini taç çakranızdan içeri aldığınızı hayal edin. Enerjiyi, Tanden’inize doğru çektiğinizi düşünün. Nefes, Tanden’inize ulaştığı zaman, kendinizi sıkmadan birkaç saniye orada tutun. Kendi ritminizi bulun ve nefesin bütün bedeninize yayıldığını hayal edin. Sonra nefesi ağzınızdan verin, enerjinin parmak uçlarınıza, ellerinize, ayak parmaklarınızın ucuna ve ayak çakranıza yayıldığını düşünün.

Bu teknik Reiki enerjinizi artıracak ve kendinizi, enerji için kanal olan ince bir bambu kamışı gibi hissetmenizi sağlayacaktır. Bunu uygularken, enerjinin size ait olmadığını fark edecek, hayattaki herşeyle birlikte atan nabız gibi bir güç olduğunu düşüneceksiniz. Uygulama yaptıkça, kendi kişisel enerjiniz olduğunu düşünmüş olduğunuz gücün eritip sizin akıl-beden sisteminizdeki evrensel enerji ile birleştiğini göreceksiniz. Sonra öyle bir noktaya geleceksiniz ki evrenin evrenin nerede bittiği, “ben”in nerede başladığı çizgiyi anlamak zorlaşacak.

Bu tekniği, özellikle Reiki’ye yeni başlayanlara öğretmek çok zevkli oluyor. Genellikle herkes enerjiyi hissedip, görebilecekken yeni başlayanlar nedense birden çok fazla şey bekleyip hissedemiyorlar, çünkü henüz duyarlı değiller. Ancak benim deneyimlerimde, bu tenkniğe kimse direnemiyor!

Tanden’in yeri konusunda tam olarak emin değilseniz, aşağıdaki şu egzersiz yoluyla bulabilirsiniz. Merkezi bulma, uzak doğu dövüş sanatlarında oldukça sık kullanılır. (Bazı kişiler tanden’in ikinci çakraya benzediğini söylerler, bazılarına göre ise müstakildir ve çakra sistemi ile bağlantısı yoktur)

Olumsuz Etki : Yüksek tansiyon sorunlu kişiler ve hamile kadınlar bu uygulamayı yapmamalıdır. Ayrıca uygulama sırasında baş dönmesi hissedildiği anda derhal bırakılmalıdır.

Tanden’in tespit edilmesi:

Ayak ve omuzlarınız aynı hizada olacak şekilde dik olarak ayakta durun.

Birkaç kez derin nefes alın

Bedenizdeki bütün gerilimi atıp, güzel şeyler düşünmeye çalışın

Ağzınızı hafifçe açın

Burnunuzdan nefes alırken dilinizi damağınıza dayayın, nefes verirken dilinizi serbest bırakın

Dikkatinizi alt bedeninize verirken dizlerinizi hafifçe bükün

Aşamaları çok çok yavaş yapın

Birden alt göbeğinizi farkına varacaksınız. Orası varlığınızın merkezidir

Şimdi nefes alma tekniğine başlayın

Tek elinizi veya ellerinizi alt göbeğinize koyarak nefes alıp verirseniz, o bölgeye doğru nefes alıp vermeniz daha kolaylaşacaktır.

Nefes alıp vermek, sadece, hava denilen gazların karışımını solumak değildir. Modern tıpta, her bir hücrenin nefes aldığı kabul edilmektedir (Ağır yanık vakalarında olduğu gibi) Eğer bu ifade doğru olmasaydı ölürdük. Bütün ezoterik disiplinlerde Ki, Chi, Prana veya ne şekilde adlandırırsanız onu, ciğerlerimiz ve derimizle soluruz.

Eskiden Hint fakirleri veya zamanımızın nefes ustaları, bedenlerini yemek yemeden yaşatabilmektedirler(bazı “fakir”ler uzun süre nefes almadan da durabilirlerdi). İyi bir kondüsyona sahip olan kişiler hiçbir sorun çıkmadan altı hafta oruç tutabilirler. Bedenimizi canlı tutmak için çok az bir yemek de yeterli olabilir. Bedenimizi gerekli yakıtla desteklemek için gereken şey, yaptığımız hareketlerdir.

Ancak ben, yemek yememenin veya nefes almamanın, o kadar da önemli olduğunu düşünmüyorum. Ciğerlerimiz hava, midemiz yemek dolu iken de fevkalade iyi sayılırız. Bizi saran süptil enerjiyi daha etkin bir şekilde kullanabilmek için nefes alma egzersizlerinin ve biraz oruç tutmanın yararı olabilir. Ruhsal yolda ne kadar çok gelişme kaybedersek, açık bir zihin ve arıtılmış bir kalp sahibi olmak için de o kadar çok miktarda süptil yakıtımız olur. Süptil enerjiyi çekmek için, karnımıza, Tanden’e doğru derin soluk almalıyız. Tanden’e doğru soluk alma konusunu, bir sonraki “Baştan kalbe ve kalpten karına” adlı bölümde ayrıntılı olarak işleyeceğiz.

Ruhu Arındırmak İçin Nefes Alma Tekniği

Ön Alıştırma

Rahat ve dik bir şekilde ayakta durun

Bir iki kez derin nefes alın. Bedeninizdeki gerilimi atın ve güzel şeyler düşünmeye çalışın. Ağzınızı hafifçe açın, burnunuzdan nefes alırken dilinizi damağınıza dayayın, ağzınızdan nefes verirken dilinizi serbest bıran

Dikkatinizi alt bedeninize verirken dizlerinizi hafifçe bükün. Aşamalarını çok çok yavaş yapın. Birden alt göbeğinizin farkına varacaksınız.

Temel Alıştırma

Burnunuzdan soluk alarak Reiki enerjisini taç çakranızdan içeri çektiğinizi hayal edin. Enerjiyi alt bedeninizdeki Tanden’e doğru çekin. Nefes Tanden’e ulaştığı zaman birkaç saniye orada tutun, nefesin genişlediğini, bütün bedeninize yayıldığını düşünün. Sonra ağzınızdan nefes vererek enerjinin parmak uçlarınıza, el çakralarınıza, ayak parmaklarınızın ucuna ve ayak çakralarınıza ulaştığını hayal edin.

Dr.Usui’nin Reiki Teknikleri

Tüm Yönleriyle Reiki -Walter Lübeck * Frank Arjava Petter * William Lee Rand

Sosyal Ağlarda Paylaşın