Gassho Meditasyonu

Japonya’da Gassho sözcüğü “iki elin birleşmesi” anlamına gelir. İki elinizi kalp merkezinde birleştirerek Gassho uygulaması yapabilirsiniz. Gassho Meditasyonu sırasında burnunuzdan nefes alıp, ağzınızdan verin. Gözlerinizi kapatıp rahat bir pozisyonda bir sandalyaye veya yere bağdaş ya da yarı bağdaş kurarak oturun. Belinizi dik bir şekilde mümkün olduğu kadar bükmeden tutun. Gerekiyorsa sırtınızı bir yastıkla destekleyin veya duvara dayanın. Aslında yatarak bile yapılabilir, zaten bir kere alışmışsanız her yerde ve her zaman gözleriniz açık da olsa, kapalı da olsa kolaylıkla medite olabilirsiniz. Medite olabilirseniz her faaliyetiniz mutluluk ve huzurla dolar. Mümkünse enerjiyi içinizde tutmak için gözlerinizi kapatın. Genellikle hep çevreye bakınma alışkanlığımız vardır ve her şeye göre koşullanırız. Bunlar zihnimizi dağıtır, bilinçsiz bir duruma sokar.

Nefesin bedeninize girmesini sağlayın. Nefesi düzenlemeye gerek yok. Karnınıza doğru derin nefes alın. Elinize karnınıza koyup o bölgeye doğru nefesi indirerek karnınızı şişirin, nefesi verirken karnınızı içeri çekin. Hergün bu alıştırmayı yaparsanız kısa sürede alışırsınız. Gassho meditasyonunun amacı uygulayıcının enerjisini artırmak ve meditatif bir hale sokmaktır. Kural çok basittir; dikkatinizi, birleştirmiş olduğunuz ellerinizin orta parmakları üzerine odaklayın ve her şeyi unutun.

Ezoterik öğretilerde sol el, ay, sağ el ise güneşle bağlantılı sayılmaktadır. Her bir parmak beş elemandan birisini temsil etmektedir;

Başparmaklar - boşluğu
İşaret parmakları - havayı
Orta parmaklar - ateşi
Yüzük parmakları - suyu
Küçükparmaklar - toprağı temsil eder.
Bunların yanısıra Ezoterik budizme göre parmak uçları da belirli nitelikleri ifade eder;

Başparmaklar - anlayışı,
İşaret parmakları - eyemi
Orta parmaklar benimsemeyi
Yüzük parmakları - algılamayı
Küçükparmaklar - şekli ifade eder.

Meditatif açıdan, ellerimizi birleştirdiğimiz zaman güneş, ay ve bütün elemanlar bir araya gelirler. Dikkatimizi orta parmaklarımıza odaklayarak meditasyonun ateş kavramını vurgulamış olur, yani bilinçsiz elemanları yakma bilinci kazanırız. Parmak uçlarınız aynı zamanda birçok sinir ucu ve meridyeni de barındırır. Orta parmakta biten meridyen, el meridyeninin dış zarıdır. Göğüsten kolun orta kısmına, bileğe, el ayasına geçer. Meditasyon sırasında elleriniz yorulursa yavaşça indirip, dizlerinizin üzerinde dinlendirebilirsiniz. Dikkatinizi, orta parmakların birleştiği yerde odaklamaya devam edin.

Dr.Usui’nin Reiki Teknikleri

Tüm Yönleriyle Reiki -Walter Lübeck * Frank Arjava Petter * William Lee Rand

Sosyal Ağlarda Paylaşın