Reiki Nedir

Reiki, şifa ve ruhsal çalışma tekniklerine dayanan binlerce yıllık bir öğretidir. Kaynağı Tibet olduğu sanılan bir uygulamadır. Oldukça kolay, herkes tarafından öğrenilebilen bir tekniktir.

Kanji Japonca’sı olan iki kelimeden oluşur. Rei: her yerde var olan – Ki: ruhsal yaşam enerjisi demektir. Tam sözlük anlamı olarak çevirdiğimizde “her yerde varolan ruhsal yaşam enerjisi” demektir.    

Reiki üstatlarından bayan Takata “Evrensel Yaşam Enerjisi” olarak tercüme etmiştir. Çoğunluğun kabul ettiği tanım budur.                                   
 
Reiki, doğası gereği ruhsal bir çalışma olmasına rağmen, hiçbir dine ya da inanca bağlı değildir. Uygulaması çok güçlü olan ruhsal bir deneyimdir. Aynı zamanda, uygulayıcılarda psişik duyuları güçlendirir, ruhsal farkındalığın artmasını sağlar.       
 
Reiki’yi öğrenmek kişinin entelektüel kapasitesine bağlı değildir. Öğretmenden öğrenciye inisiyasyon denilen bir yöntemle kolaylıkla aktarılır. Uzun süren uygulamalar ya da değişik ruh halleri gerektirmez. Reiki, kişinin yeteneklerine dayanmayan, şifanın saf halidir. Bu nedenle herkes kolaylıkla öğrenebilir. Uygulama bir kere öğrenildikten sonra ömür boyu kullanılabilir. Hem kendinize hem başkalarına kullanılabilir olması avantajlarından biridir.

Reiki, Allah'ın insanlara verdiği muhteşem bir hediyedir ve herkesi, kendi tekamül (olgunluk) hızına göre geliştirir. Çok güçlü bir şifa ve aydınlanma sanatıdır. Her ne kadar yeni çağ felsefesi ve diğer materyaller eklense de, batıda çoğu sadece şifa sistemi olarak öğretilir. Bir şifa sistemi olarak, hem kendinizde hemde başkaları üzerinde kullanılabilir. Reiki bu enerji ve şifadır.

Bazıları bunu Yaratıcı'dan gelen enerji olarak tanımlarken, başkaları “iyileştiren yedi şifa ışığının biri” olarak görmektedirler. Bazıları bunun Reiki kanallarından geldiğini düşünürken, başkaları fizik kurallarına göre açıklamalar getirmektedirler.

Reiki, “Usui Reiki Ryoho Gakkai” adı verilen el yazmasında sezgisel olarak tanımlanmıştır. Reiki alan kişinin ihtiyacı olan yere gitmekte ve akmaktadır. Takata, Reikinin sebeblere nüfuz ettiğini söylemektedir. Semptomları iyileştirmektedir. Hastalığın temel sebebine gidip onu çözmektedir.

Genellikle enerjinin, uygulayan kişinin başının tepesinden ve aşağıda haradan girdiği öğretilir. Daha sonra enerji, Reiki uygulayan kişinin avuç içlerinden alan kişiye akar. Bu nedenle hem uygulayan hemde Reiki alan kişi Reikiye maruz kalır. Reiki kendiniz ve başkaları üzerinde kullanılabilir. Reiki vermek ve almak genellikle huzur dolu ve keyifli bir deneyimdir.

Reiki dengedir, fiziksel, ruhsal ve duygusal olmak üzere tüm seviyelerde çalışır. Reiki vücuda enerji verir ve iyileştirir. Araştırmalar göstermiştir ki, yaralanmaların iyileşme süresini kısaltıp, kan basıncını düşürüp, streslerden arınmaya yol açmaktadır ve acının dindirilmesinde kullanılmaktadır. Kişilerin kendi beyanlarına göre Reiki bir çok ciddi hastalığı iyileştirmiştir. Reiki diğer tedavilere yardımcı olmaktdır. Reiki iyileşme sürecini hızlandırmakta ve geleneksel tıbbi tedavilerin yan etkilerini en aza indirmektedir.

Reiki bir din değildir. Bir yeni çağ felsefesi uygulaması da değildir. Hiristiyan, budist, şinto, hindu ve islam dininden bir çok insan Reikiyi uygulamaktadır ve herhangi bir inanca yardımcı olan bir ruhani uygulamadır. Usui Reiki Hikkei kitabında (Usui’nin öğrencilerine verdiği bir el kitabı), Usui şunları söylemektedir; ” Benim Reikim, evrendeki sezgisel güce dayalı özgün bir metoddur. Bu güçle vücut sağlıklı olur, yaşam sevinci ve ruhun huzuru artar”.Reiki aydınlanmanın yoludur.

 


Sosyal Ağlarda Paylaşın